Pustni čas se neizmerno bliža. Z njim prihajajo tudi pustni krofi. Mnogi jih bomo pekli doma, veliko se jih bo odločilo, da bodo izbrali lažjo pot in krofe kar kupili. A tisti neprecenljiv občutek, ki ga dobiš, ko jih spečeš sam…
Ja, tega ne moreš kupiti.
Običajno sem testo za krofe gnetila na roke. A letos mi je prijateljica odstopila recept (mimogrede, tudi ona ga je dobila od prijateljice), v katerem testo gnete aparat za peko kruha. Zelo sem navdušena, saj so z veliko manj truda, krofi ravno tako okusni, pa tudi lepi za pogled.
Ja, tudi venček so imeli.
Za pripravo potrebujem:
- Ostro moko – 250 g
- Gladko belo moko (tip 500) – 250 g
- Sveži kvas – 25 g
- Toplo mleko – 2,5 dl
- Rumenjake – 4 kom
- Olje – ½ dl
- Rum – 3 žlice
- Kislo smetano – 1 žlico
- Kristalni sladkor (rjav) – 30 g
- Vanilin sladkor – 1 zavitek
- Naribano lupinico ene limone (neškropljene)
- Sol – ščepec
- Olje za cvrtje
- Marmelado – za nadev
- Mleti sladkor in vanilin sladkor – za posip (po želji)
Na kuhinjski pult si že kar nekaj časa pred pripravo testa, zložim vse sestavine. Le te morajo imeti enako, to se pravi sobno temperaturo.
V aparat za peko kruha, najprej vlijem toplo mleko, rum, olje, kislo smetano, rumenjake, vanilin sladkor in sol.
Na vse to vsujem presejano moko, sladkor, limonino lupinico in nadrobljeni kvas.
Aparat nastavim na program za testo in pustim, da aparat opravi svoje delo. To pomeni, da testo dobro pregnete. V aparatu testo tudi vzhaja.
Medtem časom, ko čakam na testo, si pripravim mizo, katero prekrijem z belim prtom. Vzhajano testo prestavim na veliko rahlo pomokano desko. Malo ga še pregnetem in oblikujem v podolgovato štruco in ga razrežem na enakomerne dele.
Kadar želim, da so krofi res lepi in enako veliki, potem vsak odrezan košček stehtam. Iz te mase naredim od 18 do 20 krofov, težkih po 50 g (to so malo manjši krofi).
Vsak delček testa oblikujem v kroglico in jo položim na pripravljen prt. Krofe pokrijem z drugim prtom in jih pustim vzhajati 15 minut, nato jih na hitro, a previdno obrnem in pokrite zopet pustim vzhajati 15 minut.
Olje segrejem, a ne preveč. Meni odgovarja temperatura cca od 160 do 170°C.
Ko je olje segreto, vanj na rahlo polagam krofe – s tisto stranjo navzdol, ki je bila pri vzhajanju na vrhu. Posodo pokrijem in krofe pečem cca 4minute. Nato jih obrnem in pustim posodo odprto.
Pečene krofe preložim na pladenj, ki sem ga prej prekrila s papirnatimi brisačami. Pustim jih, da se malo ohladijo, nato jih s pripomočkom za polnjenje krofov napolnim z marmelado ali s katero od krem (vanilijevo, čokoladno…)
Ohlajene narahlo potrosim z mletim sladkorjem. Ker smo pri nas ljubitelji čokolade, nekaj krofov namočim v čokoladen obliv (čokolado nad paro stopim in vmešam malo masla) in potrosim s pisanimi mrvicami.
Tako, pustni krofi so pripravljeni. Postrežemo lahko vroče ali mrzle. Z nobenimi ne morete zgrešiti.
Uživajte v pripravi krofov, še bolj pa ob mastenju z njimi. Dober tek Vam želim!
Nasveti:
- Kot sem že zgoraj omenila, naj imajo vse sestavine enako temperaturo, le mleko naj bo malo bolj toplo, a ne vroče;
- Kuhinja naj bo prijetno segreta, poskrbeti morate, da se ne bodo kar naprej odpirala vrata. Krofi ne marajo prepiha. Če je le možno, bodite takrat sami doma oziroma naj bo ob vas le tisti, ki vam pomaga;
- Krofe najraje pečem v fritezi, saj si na njej lahko nastavim temperaturo;
- Nikar se ne sekirajte, če že kar prvi ne bodo imeli lepega venčka ali pa ne bodo prav lepi na pogled. Pustni krofi so eni izmed tistih peciv, pri katerih res lahko rečemo, da vaja dela mojstra. Večkrat, ko jih boste pekli, lepši bodo.
- Predlagam, da se držite recepta in krofe delate po navodilih. Že male spremembe lahko povzročijo, da končni izdelki ne bodo takšni, kot bi želeli.
Zadnji komentarji