Štajerska kisla juha – drži se je sloves, da najbolj odgovarja tistim, ki so ga prejšnji dan malo preveč »cuknili«. To drži, lahko potrdim iz prve roke. Če zdajle razmišljate, da sem morda zaradi tega malo čudna, ste verjetno malo čudni mogoče vi, če se vam to še ni nikoli zgodilo. Če ste v mojih leti, seveda. Priznajte, no! Pa ne mislim, da ste alkoholik, ampak, da ste bili kdaj malo v »rožicah«.
Ampak štajerska kisla juha je vse prej kot samo to. Lahko je odličnega okusa, človeka okrepi, mu daje moč (zato jo velikokrat sestavni del menija kakšne »fešte«) in kot sem že omenila ima tudi zdravilno moč. Štajerska kisla juha, je juha, ki se je človek nikoli ne odreče.
Za 4 osebe potrebujete (količine so približne):
-
Krompir – ½ kg (cca 4 srednje debele gomolje)
-
Svinjina – cca ½ kg (lahko vzamemo dele glave, nogic, lahko pa tudi boljše dele mesa- jaz vzamem vsakega nekaj)
-
Vodo – 1, 5 l
-
Korenček – 1-2
-
Čebulo – 1 – srednja
-
Česen – 4 stroki
-
Lovorjev list
-
Šopek peteršilja (celega-ne narezanega)
-
Sol, poper (cela zrna)
-
Vejica timijana
-
Moko – 3 dag (2 zvrhani žlici)
-
Kis – malo
V večji lonec damo oprano meso in ga zalijemo z vodo. Takoj dodamo na debela kolesa narezano in popečeno čebulo (če pa kaj na svetu diši je to zame popečena čebula – govorim seveda o kuhinjskih dišavah), na kolesca narezan korenček (če imate rdeč in rumen korenček ( juhuhu…), toliko bolje, dajte oba), cele olupljene stroke česna, lovorjev list, timijan in peteršilj. Juho še solimo in ji dodamo malo celih poprovih zrn.
Ko je meso kuhano, ga vzamemo iz juhe. Če ste v juhi kuhali tudi glavo, potem meso previdno odluščite od kosti in skupaj še preostalim mesom narežite na manjše koščke (nogice pustite takšne kot so). Narezano meso vrnite nazaj v juho. Nato damo v juho še na podolgovate kose narezan krompir. Ko juha zavre, jo zgostimo z podmetom, ki ste ga pripravili tako, da ste moko zmešali z malo mrzle vode. Dobro premešamo in po potrebi še solimo in popopramo. Ko je krompir že kuhan, juho še malo okisamo. Premešamo še zadnjič in postrežemo.
Verjetno ste opazili, da v tem primeru nismo juhe precedili. Jaz jo ne precejam, ker se mi enostavno zdi, da potem juha »nekaj izgubi«. Res pa obstaja potem možnost, da se na vašem krožniku pojavi kakšna nepovabljena kost. Sem pa bolj previdna pri nalivanju juhe, če pa imamo za mizo tudi otroka, njemu pa juho obvezno precedim. Če se boste odločili, da boste juho cedili tudi zase, potem obvezno v juho vrnite tudi zelenjavo, morda ni potrebno peteršilja, ampak to je vaša odločitev.
Za drugič pa lahko poizkusite narediti štajersko juho tudi malo drugače. Vse ostalo ostane isto, le da v tem primeru ne zakuhamo v juho krompirja, ampak naredimo žličnike in namesto krompirja, v juho zakuhamo žličnike.
Zdaj pa že končno za mizo, sline se že cedijo…Pa DOBER TEK!
Dodaj odgovor