Kuhan kostanj ni samo okusen „sad“ narave, ampak je tudi odličen vzrok za druženje s prijatelji ali z družino. Lahko ga nabiramo skupaj, pa tudi, ko je na mizi kuhan, je prav lepo, če smo v družbi. Tako je še veliko slajši, kot pa če ga uživamo sami.
Mi doma kostanj najprej pustimo dva do tri dni odležati, da se malo „spočije“, kajti tako je veliko bolj okusen. Naložim ga v gajbice in ga za cca 2 dni postavim v temen prostor. Vendar, bodite previdni, če ga boste pustili dalj časa, ga lahko napadejo črvi in adijo kostanjeve dobrote. Zato priporočam samo dva do tri dni.
Kostanj dam kuhati v posodo in ga zalijem z vodo – toliko, da je ves kostanj z njo dobro pokrit. Posodo pokrijem in če opazim, da je voda izhlapela, jo dolijem. Kostanj ne sme gledati iz vode, ker tisti kostanj potem ne bo kuhan. Kuham ga cca 1 uro, nato enega poizkusim, da vidim, če je mehak. Ko je kuhan, ga odstavim in ga pustim kar v vodi, v kateri se je kuhal, da se malo ohladi. Ravno toliko, da ga lahko pričnemo jesti. Radi imamo zelo toplega, zato ga odcedim tik predno gremo za mizo. Več nas je, tem bolj veselo je lupljenje. Vsak dobi kratek nož in si ga lupi vsak sam, razen otrok seveda. Lupimo si ga tako, da najprej odrežemo tisti ravni del kostanja (to je tisti del, s katerim se kostanj drži „ježka“), potem pa gre enostavno naprej. Zraven je odličen mošt, če ga nimamo, je pa prav tako dober tudi čaj. Pa veselo druženje vam želim.
Dodaj odgovor