Bi danes jedli nekaj brezmesnega, a vseeno nasitnega? Bi lahko bilo to nekaj na »žlico«? Potem si lahko privoščite fižolovo juho. Juha iz fižola vas bo sigurno nasitila, ogrela in vam dala novih moči, čeprav meso še mino juhe ni šlo.
Za moj najljubši recept fižolove juhe potrebujete (za 4 osebe):
-
Rdeči fižol – slabega ½ kg (lahko tistega iz konzerve
-
Olje – cca 3 žlice
-
Čebulo – košček samo
-
Moko – slabe 2 žlice
-
Lovorjev list
-
Peteršilj – vejico do dve (in ne ga sekljati)
-
Limonine lupine – košček
-
Riž ali široke rezance – 5 dag
-
Sol, poper
Če vam povem po pravici, jaz vedno uporabim fižol iz konzerve, ker je juha bistveno prej pripravljena. Res pa je, da sem previdna pri izbiri fižolovih konzerv, ker meni osebno ni vsak fižol dober. Izberem take konzerve, v katerih je tudi fižolovka okusna, ne samo fižol.
Takole, fižol iz konzerve vsujemo v posodo in ga pretlačimo (lahko s paličnim mešalnikom). Fižolovko prej odlijemo iz fižola in jo prihranimo.
Nato segrejemo maščobo, dodamo čebulo, premešamo in takoj dodamo moko. Malo še popražimo in takšno prežganje zalijemo z malo mrzle vode, da se lepše razpusti in ga zlijemo k fižolu (če vam je lažje, pa lahko prežganje tudi pretlačite skozi cedilo).
Fižolu zdaj prilijemo fižolovko in če jo je premalo, dolijemo še vroče vode. Količina tekočine je odvisna od tega, kako gosto juho bi radi.
Juho dobro premešamo, dodamo lovorjev list, peteršilj in malo limonine lupine. Posolimo in popopramo. Zdaj se morate samo še odločiti, kaj boste zakuhali v juho. Riž ali testenine, oboje bo dobro. Juho med kuhanjem večkrat premešajte in kuhajte, dokler niso testenine (ali riž) kuhane. Zdaj lahko iz juhe odstranite lovorjev list in vejico peteršilja in fižolovo juho postavite na mizo.
Če ste ljubitelji tudi paradižnika, bo dušen in pretlačen paradižnik v fižolovi juhi, zelo dobrodošel dodatek. Dodamo ga kar med kuhanjem juhe.
Takšna juha je lahko čisto samostojen obrok, če pa imate pri roki še kakšno sladico, toliko bolje. Pa dober tek.
Dodaj odgovor